Plemená
My ľudia delíme koníky do skupín podľa toho, ako vyzerajú a akých majú rodičov. Tieto skupiny sa volajú plemená. Ak je koník čistokrvný, znamená to, že všetci jeho predkovia patrili k rovnakému plemenu a koník má znaky tohoto plemena. Rozličné plemená môžu na prvý pohľad vyzerať dosť podobne, ak však vieme, čo si treba všímať, ľahko ich rozlíšime.
DELENIE PODĽA KRVI
Kone možno rozdeliť do troch skupín:
V 1. sú plnokrvníky. Tie sú ľahšie a pochádzajú zo severnej Afriky a Stredného východu.
2. skupinu tvoria chladnokrvníky, ktoré sú ťažšie a pochádzajú zo severnej Európy.
Posledná skupina, teplokrvníky, je zmesou prvých dvoch skupín.
NIEKTORÉ PLEMENÁ
Anglický Plnokrvník-(Plnokrvník, Anglicko, 160-162cm)
(Najrýchlejšie plemeno koňa domáceho, ktoré s džokejom na chrbte dokáže dosiahnuť rýchlosť 60km/h) Výborný dostihový kôň vyšľahtený z arabských predkov. Anglický plnokrvník je pohybovo veľmi zdatný. Neobyčajná odvaha a vytrvalosť z neho robí kráľa pretekov. Niektoré koníky sú vznetlivé a ťažko ovládateľné. Anglického plnokrvníka spoznáte podľa dlhých nôh, pevného zadku a hlbokého hrudníka, ktoré sú pre dostihového koňa neoceniteľné.
Arabský kôň-(Plnokrvník, Arabské poloostrovy, 150-160cm)
Je to veľmi ušľachtilý kôň s harmonickou stavbou tela. Je skromný a nenáročný. Vyniká vytrvalosťou a rýchlosťou. Arabský kôň je jedným z najkrajších koní na svete. Dobre sa pamätá, kvôli svojej jedinečnej stavbe kostri. Arabský kôň ma oproti iným plemenám, ktoré majú 18 rebier, 6 bedrových a 18 chvostových stavcov, má arabsky kôň štruktúru 17-5-16, čo má vplyv na vysoké nesenie chvosta. Toto plemeno je neprekonateľne vytrvalé.
Lipický kôň-(Teplokrvník, Slovinsko, 151-162cm)
Využíva sa v Španielskej jezdeckej škole vo Viedni. Lipického koňa možno použiť v rôznych predstaveniach a prehliadkach, ale aj ako koníka do záprahu. Dožíva sa veľmi vysokého veku. Na predstaveniach často uvidíte aj 20 ročné lipicany. Rozoznáte ho podľa hlavy podobnej arabským koňom, krátkeho mohutného krku a krátkych pevných nôh.
Slovenský tepkorvník-(Teplokrník, Slovensko, 161-175cm)
Je to stredne mohutný kôň s dobre vyvinutou kostrou, obdĺžnikovým rámcom tela. Je veľmi ušľachtilý. Veľmi dobre vyjadruje typ jazdeckého koňa s výbornou mechanikou pohybu, dobrým charakterom a živým temperamentom. Je zaraďovaný ako mnohostranne úžitkový kôň, vhodný aj ako kočiarový a ťažný kôň, na turistiku a rekreačné jazdenie. Je to koník s dobrými kopytami.
Suffolský kôň-(Chladnokrvník, Anglicko, 160-163cm)
Silný ťažný kôň so zavalitým telom. Dožíva sa vysokého veku. Toto najstaršie a najčistejšie plemeno zo všetkých anglických ťažných koní spoznáte veľmi ľahko: je to ryšiak a má valcovité telo.
Appaloosa-(Chladnokrvník, USA, 142-152cm)
Toto vzácne, jedinečné plemeno vyšľachtili Indiáni severoamerického kmeňa Nez Percé (Prepichnuté nosy). Je to veľmi praktický koník. Má silné nohy a kopytá, pevné telo a riedku hrivu a chvost. Jeho zvláštnosťou sú oči s viditeľným očným bielkom-bielou plochov okolo dúhovky.